Responsive imageCтаття має: 1388 переглядів Всі статті


2017-04-02 17:55:49
Як вибрати житло?

Як говорять - посадити дерево, зростити сина та дім збудувати. Така традиційна программа-мінімум для чоловіків. І виконати її кортить кожному чоловікові, особливо ту частину, що стосується будівництва. Але як бути, якшо не маєш ані відповідної освіти, ані бодай якогось поняття, який будинок краще та які матеріали для нього обрати? Скласти стіни з цегли чи керамічних блоків, а може, швидко змонтувати їх на каркасі з утеплювачем всередині? При цьому технології будівництва зовсім різні, та і вартість робіт та матеріалів буде відрізнятись. Що ж, давайте розбиратися поступово. І почнемо з огляду сучасних матеріалів, з яких сьогодні будують будинки.

З яких матеріалів сьогодні зводяться будинки?

Насьогодні популярними є дві основні технології будівництва. Перша - цегляна або блочна монолітна кладка. Це "мокрий" спосіб, так як у процесі роботи потрібно замісити розчин. Другий ("сухий") спосіб будівництва передбачає складання будинку, як з конструктора, з великогабаритних елементів. Основну частину стін становить утеплювач. В принципі, обидві технології дозволяють отримати міцні та цілком придатні до життя будівлі.

Головне - правильно обрати, з чого будувати, а також того, хто буде будувати. Особливо це стосується каркасних будинків. Тут важливо не прогадати з вибором матеріалів відповідної якості, а будівників знайти досвідчених та висококваліфікованих. Тому поспішати не потрібно - якщо будинок з важких матеріалів зіпсувати не так вже й легко, то у випадку з легкими матеріалами краще сім разів відміряти, як то кажуть, а вже як будувати - то ідеально.

А що таке важкі та легкі матеріали?

Хороше питання. Важкі, або массивні матеріали ще називають кам'яними. До них відносяться пінобетонні та газобетонні блоки, керамічні блоки і, звісно, цегла. Такий будинок потребує потужного залізобетонного фундаменту, як правило, стрічкового. Перекриття в загальному роблять із ребрами, також із залізобетону. Інколи використовують дерев'яні балки та перекриття. Основними матеріалами з яких будуються важкі стіни є керамічна цегла та блоки, піноблоки, газоблоки, термоблоки.

Якшо кажуть, що стіни у будинку із легкого матеріалу, то мають на увазі або панельно-щитовий будинок або каркасний. Останній складається з каркасу (металічного або дерев'яного), шару утеплювача (мінватв або ж пінополістерол) та шару обшивочного матеріалу. В легкого будинку фундамент також полегшений - плитовий, стовбчатий, стріковий. Перекриття можуть бути із дерева. Створюється таке житло швидко та просто, на відміну від важкого будинку.

Скільки мій будинок простоїть?

Відповім так: якщо матеріал обраний правильно і без браку, а будівельники неухильно дотримувалися технології, то на три покоління будинку (причому будь-якого) вистачить. А це років 75, не менше. При хорошому ремонті він і довше протягне. Будинок з важких матеріалів, ладно побудований, може більше століття прослужити. Адже матеріал його стін дуже довговічний. Для досягнення такого результату повинні бути передбачені захист від вологи і міцний фундамент. Майте на увазі: якщо перекриття зробити з дерева, то років через 50 вони почнуть вимагати заміни.

Каркасний же будинок, як правило, служить від 25 до 50 років. Залежить його термін життя від якості каркаса, а також матеріалу для теплоізоляції і особливостей його монтажу. Дерево для каркаса в ідеалі повинно бути абсолютно сухим і не мати вад, утеплювач - якісним і добре закритим від попадання води. Ремонт каркасного будинку зазвичай проводиться тільки зовні - замінюється обшивочний матеріал і утеплювач.

Отже: якщо ви хочете, щоб в побудованому вами будинку і дітям, і внукам довелося пожити, то вибирайте для будівництва цеглу або газобетонні блоки. Ці матеріали відрізняються довговічністю. Жоден каркасний будинок стільки не простоїть, скільки цегляний.

А з чого дешевше будувати будинок?

Самі розумієте, що будинок, який довго прослужить, обійдеться дорожче. Наприклад, сьогодні є каркасні будинки, здатні, за розрахунками, 100 років простояти. Але їх будувати дорого - не дешевше, ніж цегляні. А в середньому, звичайно, менш витратним буде будівництво будинку з легкими стінами. Для них застосовують такі матеріали, як мінвата, полімерні мембрани, пінополістирол, гіпсокартон, -орієнтуватися стружкові плити, дерево. Стіна виходить не дуже товстою, а вартість її квадратного метра становить приблизно 35 $. Якщо використовувати СІП-панелі, то вона знизиться до 30 $. Приплюсувавши недорогий полегшений фундамент і транспортні витрати (теж мінімальні), отримуємо загальну вартість до 240 $ на м² приміщення.

Вартість важкого будинку залежить від застосовуваного матеріалу. Найдешевше використовувати газобетон, найдорожче - керамічні блоки. Класти штучний матеріал на розчин - трудомістке заняття, тому будівельникам доведеться заплатити 40% від ціни матеріалів, не менше. Звести цегляну стіну товщиною 38 см обійдеться в 65 $ на м². Газобетонна стіна буде коштувати дешевше (55 $ на м²), а керамічна - дорожче (70 $ на м²). Також стануть в копієчку і масивний фундамент, і перевезення важких матеріалів. В результаті середня загальна вартість квадратного метра становитиме до 600 $.

Отже: розповідаю, з чого вигідно будувати будинок: важкий будинок будувати дорожче, ніж легкий, в 2, а то і в 4 рази. Тому, якщо ви обмежені у бюджеті і не хочете залазити в борги, вибирайте будинок з легких матеріалів. Ви зможете його і просторіше зробити, і обробити цікавіше. Дуже популярними на сьогоднішній день, є газобетонні блоки, які також дозволяють трохи заощадити в порівнянні з цеглою.

Скільки приблизно триватиме будівництво?

Іноді відповідь саме на це питання є визначальною. Що ж, лукавити не будемо - важкі стіни швидко не викладеш. На будівництво рік піде, не менше. Причому це для не дуже великого будинку (до 150 м2). Рахуйте самі: місяць піде на фундамент, два місяці - на стіни. Покласти перекриття, вікна з дахом поставити, утеплити, обладнання змонтувати - ще місяці 3 або 4. Ну, і чистові оздоблювальні роботи кілька місяців віднімуть. Тому, навіть якщо ви почнете будувати, ледь розстане сніг, до новорічних свят навряд чи заселитесь. Готуйте новосілля на наступне літо.

А ось легкі стіни завдяки відсутності «мокрих» робіт зводяться недовго. Такий будинок можна за 1-2 місяці побудувати. Якщо всі збірні елементи підготовлені, то будівництво йде просто блискавично. Фундамент буде готовий через 2-4 тижні. А далі збирають каркас, кладуть утеплювач і обшивають будинок, потім проводять внутрішні роботи. На все про все йде від місяця до двох, залежно від габаритів будинку. А якщо брати готові панелі, то будинок можна і за 1-2 тижні поставити. В обох випадках маються на увазі всі роботи до чистової обробки. Її можна починати відразу, не чекаючи, поки стіни висохнуть або дадуть усадку. Коротше, навесні почнете - восени точно заселитесь.

А Якщо у мене маленька ділянка, то з чого краще будувати будинок?

Майте на увазі, що важкі будинки і розмаху вимагають ґрунтовного. Доведеться на ділянці багато місця виділити не тільки для фундаменту, але і для складу, розмішування бетону, столярних робіт. Кудись треба буде складати купу сміття - бита цегла, частина опалубки, порожні мішки з ящиками. Для цього приготуйте площу, рівну самому будинку. А ось для каркасного будинку стільки місця не буде потрібно - потрібно буде всього лише покласти десь компактно упакований комплект деталей. Також не доведеться шукати, де розчин замісити і де опалубку збивати. А з СИП-панелей і зовсім «з коліс» можна будувати.

Отже: Якщо у вас на ділянці вже розбитий садок і все приведено в порядок, то краще зупинитися на легкому будинку, що не вимагає багато місця при будівництві. А будинок з важких матеріалів практичніше зводити на порожній ділянці.

В якому випадку будівництво можна оплачувати частинами?

Якщо вся необхідна сума відразу у вас відсутня, можна вкладати гроші в кожен етап робіт по черзі. Правда, чим довше зволікати з вкладенням коштів, тим більше вийде загальна підсумкова сума. Тому, якщо є можливість, краще оплатіть все відразу.

Будуючи важкий будинок, цілком можливо вкладати гроші поступово. Спочатку спорудити коробку, а потім зробити перерву на будь-який час. Як тільки потрібна сума з'явиться, можете продовжувати. З легким будинком такий варіант не пройде - оплачувати доведеться відразу весь комплект матеріалу, складання будинку і монтаж комунікацій. Тільки з внутрішньою обробкою можна почекати, почавши її тоді, коли потрібна сума буде в наявності.

Якому будинку менш страшна пожежа?

Хочете знати, з якого матеріалу будувати будинок, який не боїться вогню? Зараз розповім. Вогнестійкість, виходячи з пожежних норм, у легких і важких будинків різна. Так, важкі стіни в поєднанні з залізобетонними перекриттями Дають II клас вогнестійкості, а з дерев'яними - III клас. Важкі матеріали мало сприяють поширенню вогню, тому сусідні будинки можуть бути побудовані на відстані 8 метрів.

Легкі будинки, в основі яких лежить дерев'яний каркас, не настільки стійкі до вогню. Їх класи вогнестійкості - ІІІА, ІІІб і IV. Це природно - дерево, навіть вогнестійким просоченням покрите, загориться і зруйнується швидше, ніж цегла, наприклад. А мембрани з полімерів і пінополістирольний утеплювач ще й отруїти можуть, виділяючи при нагріванні токсини. Тому такий будинок повинен відстояти від сусідніх будівель метрів на 10 або 15.

Отже: важкі будинки важче загоряються і не такі небезпечні під час пожежі. І ще: якщо ваша ділянка має витягнуту і вузьку форму, побудувати каркасний будинок пожежники можуть не дозволити. Адже безпечну відстань до сусідніх будівель не буде забезпечено. Але все залежить від норм, вашої країни проживання.

Стіни з яких матеріалів будуть неприступними?

Тобто: з чого будувати стіни будинку, щоб небажані гості їх не пошкодили і всередину не проникли? Відповім - не так-то просто зруйнувати стіну, зроблену з важкого матеріалу. Причому голими руками її не візьмеш, та й з інструментом це займе чимало часу. А пролом в цій стіні будинку в цілому не зашкодить, і закрити її можна тим же матеріалом.

А ось з легким будинком інша справа, і його міцність залежить від матеріалу обшивки. В принципі, будь-який обшивочний матеріал можна розпиляти тою ж болгаркою. Але ж під ним ще утеплювач, який треба витягти, а потім ще і гіпсокартонний шар розрізати. Погано, якщо при пошкодженні стіни буде і каркас зачеплений. Але все одно ремонт здійснити цілком реально.

Отже: якщо ви хочете, щоб ваш будинок, що стоїть відокремлено, був неприступним для зловмисників, робіть його стіни важкими.

Який взяти проект - готовий чи індивідуальний?

Важкий будинок можна зводити з будь-якого проекту - обмежень немає. Багато хто вибирає ексклюзив, замовляючи проект у відповідності з усіма своїми побажаннями. Але і в готовому рішенні є плюси. Наприклад, вам можуть показати побудований за цим проектом будинок, і ви навіть зможете побачити його зсередини. Знайти готові проекти можна в численних інтернет каталогах.

Легкий будинок зазвичай будують за готовим проектом. Його можна придбати у спеціалізованої фірми разом з комплектом елементів для складання. А обробку ви вже на свій смак зробіть. Але якщо не до душі вам типовий будинок, то за додаткову плату ви цілком можете замовити індивідуальний проект. Але при цьому повинні дотримуватися загальних вимог до каркасного житлового будівництва.

В якому будинку буде тепліше?

Важкі матеріали для стін мають теплову інерційність. Інакше кажучи, якщо такий будинок ґрунтовно промерз, вам доведеться його довго гріти, і всередині тривалий час зуб на зуб не потраплятиме. Але зате потім, коли обігрівач вимкнений, нагріті стіни будуть віддавати тепло в будинок. Тому в такому приміщенні досить комфортно, навіть якщо температура на вулиці різко змінюється.

Легкі будинки в основному складаються з утеплювача, який не здатний акумулювати тепло. Як тільки включити обігрівач в такому будинку, то відразу і ефект відчуєте. Зате при виключенні джерела тепла в кімнаті моментально стає холодно. Тому, якщо температура за вікном різко зміниться, ви це відразу відчуєте. Треба це регулювати за допомогою опалювальної системи. Влітку ж в каркасному будинку не жарко - адже його стіни не гріються.

Отже: легкий будинок прогріти швидко і просто. Вирішуючи, з чого будувати заміський будинок, який буде використовуватися періодично, зупиніть свій вибір на каркасному будинку. Відповідно, будинок з важкими стінами, який повільно нагрівається і так само повільно вистигає, краще використовувати для постійного проживання. У разі аварії, якщо опалення відключиться, в такому будинку ще довго буде тепло.

З якого матеріалу вийде екологічний і комфортний будинок?

Що стосується комфорту, то і в легкому, і у важкому будинку жити непогано. В обох будуть цілком підходящі і температура, і вологість, причому в будь-який час року. Повітря в кімнатах залишиться чисте та свіже. Природно, все це буде забезпечено лише при використанні екологічних матеріалів і дотриманні технології будівництва. Особливу увагу і в кам'яному, і в каркасному будинку зверніть на правильній вентиляції.

Для важких будинків дуже важливо не дати волозі потрапити на поверхню стін, інакше на них оселиться грибок. До речі, і тепло мокра стіна тримати перестане. Тому шар паропроникної обробки повинен мати належну якість.

Що стосується легкого будинку, то ні в якому разі не обшивають його всередині ДСП. Адже деревостружкові плити мають в своєму складі фенол, небезпечний для здоров'я людей. Краще візьміть гіпсокартонні листи і обшийте стіни ними в два шари.